INTERNETOWY SERWIS MIEJSCOWOŚCI DOLANY
OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA DOLAN ŚRODOWISKO HISTORIA STATUT SAMORZĄD GALERIA ARTYKUŁY LINKI FORUM REDAKCJA KONTAKT Z REDAKCJĄ POGODA MUZYKA19-06-2019 08:09
TŁUMACZ
DZISIAJ
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 47
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: AndrzejSi
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
SEKCJA SPECJALNA

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

POLECAMY


MEDIA LOKALNE

STOWARZYSZENIA I ORGANIZACJE


Image and video hosting by TinyPic


Image and video hosting


Image and video hosting by TinyPic
INFORMACJE PRAWNE

KRĘCI BUDŻET PO STAREMU
ZDANIEM RADNEGO
Uchwała budżetowa to jedna z najważniejszych kompetencji rady, a sam budżet stanowi podstawę gospodarski finansowej gminy.

Prawo do podjęcia uchwały budżetowej przez radę gminy to nie tylko przyjęcie jej głosowaniem, ale przede wszystkim uprawnienia do kształtowania jej treści i kreowania zadań, które będą realizowane w gminie.

Projekt budżetu sporządza Wójt (jako swój autorski), który podlega opiniowaniu przez radę w trakcie prac jej komisji i Regionalną Izbę Obrachunkową wydającą opinię.
Opublikowanie przez Wójta pozytywnej treści opinii RIO o projekcie budżetu, oznacza że od tego momentu już nawet bez zgody Wójta rada może wnosić własne poprawki do autorskiego projektu Wójta w zakresie ograniczonym lecz dozwolonym jak opisane prawem.

Komisje rady na etapie opiniowania -jak zapisane w protokołach z ich posiedzeń " uwag nie zgłosiły", niemniej jednak w sprawach różnych i wolnych wnioskach padło szereg zapytań i wniosków budżetowych, które ze strony Wójta nie przekształciły się w autopoprawki.

W toku przyjmowania budżetu Przewodniczący Rady Gminy Koszyce, p. Nawrot po raz kolejny nie dopełnił obowiązku czuwania nad prawidłowym przebiegiem obrad tym samym nie zapewnił warunków do wykonywania radnym mandatu. Nadużywając uprawnień sam swym zachowaniem tych warunków pozbawił, gdyż nie ma podstaw do przyznania przewodniczącemu innych uprawnień ponad zadania związane z pełnieniem funkcji przewodniczącego rady wynikających wprost z ustawy o samorządzie gminnym o charakterze materialnie - technicznym.
Przepis art.19. ust 2 ustawy o samorządzie gminnym jednoznacznie kształtuje usługowy charakter funkcji przewodniczące w stosunku do rady.

Przewodniczący po wygłoszeniu przez Wójta obszernego referatu w sprawie projektu budżetu, przedstawił opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej, po czym udzielił mi głosu w celu podjęcia dyskusji budżetowej. Gdy rozpocząłem wypowiedź, nie potrafił przywrócić do porządku swoich stronników, zakłócających wystąpienie. Pod ich nieformalnym naciskiem przerwał wypowiedź i zarządził bym wystąpił krótko stwierdzając przy tym " była dyskusja już, w tej chwili już po dyskusji, paragrafy, ustawy to nie ma miejsca w tej chwili " , związku na powyższe zrezygnowałem z wystąpienia , gdyż okoliczności wskazywały jednoznacznie, że przewodniczący nie chce lub też nie jest zdolny przywrócić zakłócających do porządku, aby przeprowadzić dyskusję budżetową, co jest z jednej strony niedopełnieniem obowiązków a z drugiej strony przekroczeniem uprawnień przez Przewodniczącego.

I to jest taki sposób sprawowania władzy, co jest wyrażane poglądem ogólnym , że każda władza deprawuje , tym bardziej co do samowoli i arbitralności im dłużej trwa, a czym mniejsza gmina tym łatwiej kręcić po staremu

Wolni otwarci obywatele są obiektem żywiołowej niechęci, a czasem wręcz nienawiści ze strony biernej większości - nie tylko na skutek medialnej tresury. Również dlatego, że wychodząc otwarcie w przestrzeń publiczną ze swymi postulatami i często odmienna oceną rzeczywistości , stanowią dla tejże większości nie do końca uświadomiony , ale jątrzący wyrzut sumienia.

Przeciętny mieszkaniec dość trafnie diagnozuje kondycje lokalnych układów, nie decyduje się by kiwnąć choć palcem w kierunku zmiany obecnego stanu rzeczy. On po prostu dostrzega że poczuwanie się do obowiązków skutkuje szeregiem niedogodności. Można się narazić, zadrzeć z lokalnym kacykiem, zblatowanym urzędnikiem.

Przez lata szary obywatel został przyuczony do bierności, dostawał konsekwentnie po tyłku za wszelkie " wychylanie się" , a są to jednak dzisiejsze obowiązki publiczne " dla których należy poświęcić to, czego dla osobistych spraw poświęcić nie wolno".

Bezkarność nadużywania władzy, jej samowolność, arbitralność szybciej się kończy aniżeli myślimy.
autor : Radny Rady Gminy Koszyce, Tadeusz Polak

red. SYDNEI
PATRONATY MEDIALNE - Internetowy Serwis Miejscowości Dolany
Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic
GORĄCA LINIA

Image and video hosting by TinyPic

PORADNIK OBYWATELSKI
MASZ PRAWO UDZIAŁU W SESJACH ORAZ KOMISJACH RADY GMINY

Image and video hosting by TinyPic
(fot.koszyce.gmina.pl)

Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności
prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje
rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do
dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych,
w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy. WIĘCEJ

Image and video hosting by TinyPic

DRUKUJ WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ
ZNALEZIONE W SIECI
PROSZOWICE....Tadeusz Kościuszko a Ziemia Proszowska

Bp Gurda: „Solidarność” była nośnikiem wartości

FINANSE - Rolnicy narzekają na podatki, ale płacą

KOSZYCE... Sukces gimnazjalistki

DOPŁATY TYLKO DO NAJLEPSZEGO TYTONIU

Proszowice... OTWARCIE BIURA POSELSKIEGO

KOSZYCE ... Przestarzały zapis będzie usunięty

wspomnienie... Z KSIĄŻNIC WIELKICH DO WATYKANU

BUDŻET ZOSTAŁ PRZYJĘTY BEZ DYSKUSJI

Gościem „PS” był Zdzisław Barszewicz z tygodnika „ECHO”. Tematem rozmowy było ograniczenie kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

10 Października....konferencja powyborcza Prof. Włodzimierza Bernackiego w Bochni

dolany.hpu.pl W SIECI


Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Gminy Powiatu Proszowickiego
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
INTERNETOWY SERWIS MIEJSCOWOŚCI DOLANY


KOPIOWANIE ORAZ WYDRUK TREŚCI BEZ ZGODY ADMINISTRATORA ZABRONIONY !!!


PRZYJACIELE INTERNETOWEGO SERWISU MIEJSCOWOŚCI DOLANY

Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPicZałóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie