INTERNETOWY SERWIS MIEJSCOWOŚCI DOLANY
OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA DOLAN ŚRODOWISKO HISTORIA STATUT SAMORZĄD GALERIA ARTYKUŁY LINKI FORUM REDAKCJA KONTAKT Z REDAKCJĄ POGODA MUZYKA19-06-2019 06:41
TŁUMACZ
DZISIAJ
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 47
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: AndrzejSi
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
SEKCJA SPECJALNA

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

POLECAMY


MEDIA LOKALNE

STOWARZYSZENIA I ORGANIZACJE


Image and video hosting by TinyPic


Image and video hosting


Image and video hosting by TinyPic
INFORMACJE PRAWNE

OBYWATELSKIE OBCHODY NIEPODLEGŁOŚCI -" W Hołdzie Tym co walczyli o wolną Ojczyznę"
LOKALNE CENTRUM PATRIOTYCZNE 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości, świętowano także w Dolanach, odbyły się tu Obywatelskie obchody 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Gminie Koszyce.


Image and video hosting by TinyPic

(fot. Elżbieta Polak)

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w Kościele Parafialnym w Sierosławicach, którą odprawił proboszcz ks. Zbigniew Janiczek w intencji „ za Ojczyznę” , który w kazaniu mówił o naszej odpowiedzialności za Polskę, naszą wspólną ojczyznę wszystkich polaków.


Następnie uczestnicy Uroczystości przemieścili się na drugą część dzisiejszego świętowania do Centrum Patriotycznego w Dolanach przed Kaplicę Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski gdzie Obywatelskie Obchody zorganizowali razem Społeczny Komitet „ Lokalne Centrum Patriotyczne” oraz Rada Sołecka Sołectwa Dolany.


Tutaj Uroczystość otworzył Przewodniczący Lokalnego Centrum Patriotycznego, Pan Tadeusz Polak, który w powitaniu ogłosił uczestnikom iż „ w dniu wczorajszym dla tego miejsca przekazano wartościową statuetkę Marszałka Józefa Piłsudskiego, będące trofeum legionisty Piłsudskiego, następnie odegrano hymn Państwowy w pełnej wersji, po czym Przewodniczący Tadeusz Polak wygłosił w imieniu Społecznego Komitetu obszerne wystąpienie, w którym mówił – „Święto Niepodległości przetrwało w tradycji i w świadomości Polaków jako bardzo ważny dzień będący wyrazem szacunku dla minionych pokoleń, które walczyły o niepodległą Ojczyznę. Oddajemy hołd wszystkim Polakom i żołnierzom walczącym o wolną i suwerenną Rzeczpospolitą. Płacili za to krwią i życiem. Jesteśmy im wdzięczni za to , że nigdy nie przestali wierzyć w niepodległą Polskę i oddajemy im cześć za wielkie poświęcenie”.

W pamięci mamy niezliczoną ilość bohaterów, którzy często bezimiennie przelali krew za Polskę i nigdy nie ugięli się w walce. Pamiętamy o Romanie Dmowskim, Gen. Józefie Hallerze, Premierze Ignacym Padarewskim, bohaterach I i II wojny światowej, Powstania Warszawskiego z 1944 roku, żołnierzach Armii Krajowej, Partyzantach Rzeczpospolitej Partyzanckiej, której 70 rocznicę obchodzić będziemy w roku 2014, bohaterach , którzy zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych, sowieckich obozach pracy na Syberii, rozstrzelani w Katyniu. Pamiętamy także o ofiarach tego bolesnego okresu komunizmu, które bohatersko trwały przy tych najświętszych wartościach, za co zostały zamordowane, kapelan Solidarności bł. Ks. Jerzy Popiełuszko i wielu, wielu Polaków, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach, brutalnie zamordowani”.

Kontynuując swe wystąpienie stwierdził że, „ Dzisiaj my Polacy musimy czuć się odpowiedzialni za nasz kraj, żyjemy w momencie dziejów, w którym patriotyzm, miłość, duma z Ojczyzny zostają podważane w naszym kraju, gdy pojawiają się nieodpowiedzialne głosy parlamentarzystów dotyczące polskości. Musimy dokonać własnej oceny i wyciągnąć wnioski na dziś Odrodzone państwo w 1918 roku zaangażowało się na wielką skalę w organizacji życia gospodarczego, w czasie bardzo krótkim zbudowano nową Rzeczpospolitą.

Na tych przykładach powinniśmy się uczyć dzisiaj. To są przykłady do dziś aktualne, dlaczego ? Dlaczego wtedy udało się to uczynić tak szybko ? Bo nikt nie kwestionował tego, że przywiązanie do Ojczyzny, że patriotyzm to najwyższe wartości
”.

Kończąc swe wystąpienie słowami „ Wierni Naszym Ojcom dziś mówimy – Naszym Sztandarem są słowa Bóg – Honor – Ojczyzna, jako najświętsze wartości naszego życia i dziękujemy Bogu za dar wolności wywalczony przez naszych przodków, który jest nam dany ale i zadany by go strzec”.


Swe okolicznościowe wystąpienia ponadto wygłosili, Poseł na Sejm RP – prof. Włodzimierz Bernacki, który jako historyk bardzo precyzyjnie przybliżył niektóre ze zdarzeń tego okresu, Pan Włodzimierz Doniec, oraz w imieniu Kombatantów Armii Krajowej z terenu Gminy Koszyce, Pan Alfred Sambor, który przybliżył zgromadzonym historię „akcji Burza” przeprowadzonej przez Rzeczpospolitą Partyzancką w lipcu 1944 roku, której 70 rocznicę będziemy obchodzić w 2014 roku.


Wieńce i kwiaty złożyli : Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – prof. Włodzimierz Bernacki, w imieniu mieszkańców , Rada Sołecka Sołectwa Dolany w osobach: Leszek Mucharski, Anna Woźniak, Karol Polak. w imieniu Lokalnego Centrum Patriotycznego, Przewodniczący –Tadeusz Polak wraz z Agnieszką Głuszek oraz Janem Buczkiem.

Uroczystość zakończyła prezentacja patriotycznych utworów muzycznych, będących hołdem dla tych co walczyli o niepodległą, i wciąż walczą o dobro naszej Ojczyzny.
W uroczystości uczestniczyli:

Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej – prof. Włodzimierz Bernacki,

Proboszcz Parafii Sierosławice - Ks. Zbigniew Janiczek

Proboszcz Parafii Bobin - Ks. Czesław Parkita

Kombatanci Armii Krajowej z terenu Gminy Koszyce w osobach: Alfred Sambor, Antoni Sawicki, Jerzy Hytroś,

w imieniu Rady Powiatu Proszowickiego, radny Włodzimierz Doniec ,

Poczty Sztandarowe : Ochotniczej Straży Pożarnej z Śmiłowic, Szkoły Podstawowej z Sierosławic oraz Gimnazjum z Sierosławic.

mieszkańcy Dolan oraz wszystkich pobliskich miejscowości.

Dziękujemy za udział w uroczystości uczniom wraz z Dyrekcją Zespołu Szkolono – Gimnazjalnego w Sierosławicach - „ Nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ma obowiązek kierowania się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawę moralną i obywatelską z poszanowaniem godności osobistej ucznia

Obywatelskie obchody 95 rocznicy odzyskania niepodległości w gminie Koszyce swym honorowym patronatem objęli : Poseł Na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – prof. Włodzimierz Bernacki oraz Proboszcz parafii Sierosławice - ks. Zbigniew Janiczek.


Tegoroczne Obchody były pierwszymi tego typu w naszym terenie lecz zapewne nie ostatnimi, mając nadzieję, że przerodzą się w lokalną tradycję świętowania Narodowego Święta Niepodległości.

ZDJĘCIA

red. Karol Polak
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
PATRONATY MEDIALNE - Internetowy Serwis Miejscowości Dolany
Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic
GORĄCA LINIA

Image and video hosting by TinyPic

PORADNIK OBYWATELSKI
MASZ PRAWO UDZIAŁU W SESJACH ORAZ KOMISJACH RADY GMINY

Image and video hosting by TinyPic
(fot.koszyce.gmina.pl)

Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności
prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje
rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do
dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych,
w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy. WIĘCEJ

Image and video hosting by TinyPic

DRUKUJ WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ
ZNALEZIONE W SIECI
PROSZOWICE....Tadeusz Kościuszko a Ziemia Proszowska

Bp Gurda: „Solidarność” była nośnikiem wartości

FINANSE - Rolnicy narzekają na podatki, ale płacą

KOSZYCE... Sukces gimnazjalistki

DOPŁATY TYLKO DO NAJLEPSZEGO TYTONIU

Proszowice... OTWARCIE BIURA POSELSKIEGO

KOSZYCE ... Przestarzały zapis będzie usunięty

wspomnienie... Z KSIĄŻNIC WIELKICH DO WATYKANU

BUDŻET ZOSTAŁ PRZYJĘTY BEZ DYSKUSJI

Gościem „PS” był Zdzisław Barszewicz z tygodnika „ECHO”. Tematem rozmowy było ograniczenie kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

10 Października....konferencja powyborcza Prof. Włodzimierza Bernackiego w Bochni

dolany.hpu.pl W SIECI


Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Gminy Powiatu Proszowickiego
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
INTERNETOWY SERWIS MIEJSCOWOŚCI DOLANY


KOPIOWANIE ORAZ WYDRUK TREŚCI BEZ ZGODY ADMINISTRATORA ZABRONIONY !!!


PRZYJACIELE INTERNETOWEGO SERWISU MIEJSCOWOŚCI DOLANY

Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPicZałóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie