INTERNETOWY SERWIS MIEJSCOWOŚCI DOLANY
OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA DOLAN ŚRODOWISKO HISTORIA STATUT SAMORZĄD GALERIA ARTYKUŁY LINKI FORUM REDAKCJA KONTAKT Z REDAKCJĄ POGODA MUZYKA19-06-2019 06:50
TŁUMACZ
DZISIAJ
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 47
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: AndrzejSi
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
SEKCJA SPECJALNA

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

POLECAMY


MEDIA LOKALNE

STOWARZYSZENIA I ORGANIZACJE


Image and video hosting by TinyPic


Image and video hosting


Image and video hosting by TinyPic
INFORMACJE PRAWNE

ILE ZARABIA KOSZYCKA WŁADZA ? - JAWNE KARTY PŁAC
ZDANIEM RADNEGO To mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową, posiadającą osobowość prawną i samodzielność podlegającą ochronie sądowej, zaś o ustroju gminy stanowi jej statut zgodny z ustawami. Działalność gminna w tym całość gospodarki finansowej jest jawna, obejmując również karty płac Wójta, Sekretarza i Skarbnika Gminy.


Image and video hosting by TinyPic
(fot. nadesłane)Działalność organu władzy publicznej mieszczące się w jego prawem określonych kompetencjach, ale noszące znamiona arbitralności i niepoddające się kontroli i nadzorowi, nie może być uznane za zgodne z prawem.

Wymóg Działania na podstawie prawa, w połączeniu z zasadą zaufania, rodzi po stronie organów władzy publicznej obowiązek motywowania jej rozstrzygnięć. Obowiązek taki jest zaliczany do standardów demokratycznego państwa prawa. Wymóg motywowania uchwał rady gminy jest też elementem zasady jawności działania władzy publicznej.

To mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową, posiadającą osobowość prawną i samodzielność podlegającą ochronie sądowej, zaś o ustroju gminy stanowi jej statut zgodny z ustawami. Działalność gminna w tym całość gospodarki finansowej jest jawna, obejmując również karty płac Wójta, Sekretarza i Skarbnika Gminy.


„W praktyce gminnej Koszyc przyszło iść cierpliwie dziesięć miesięcy po jej biurokratycznej grudzie”

Aby się o tym można było przekonać w przypadku kart płac, w praktyce gminnej Koszyc przyszło iść cierpliwie dziesięć miesięcy po jej biurokratycznej grudzie tj. braku woli ich wydania przez Wójta Gminy Koszyce.

Wcześniej publikowany Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie sygn. akt SAB/Kr194/13 po uprawomocnieniu 3 stycznia 2014 roku podlegał wykonaniu. Na skutek nagannego jego wykonania odesłałem zwrotnie zobowiązanemu otrzymane dokumenty opisując pismem – wezwaniem z dnia 30 – 01 – 2014, w następstwie którego niezwłocznie otrzymałem poniżej udostępnione mieszkańcom gminy pismo przewodnie wraz z uwierzytelnionymi kartami płac wynagrodzeń Wójta, Sekretarza i Skarbnika Gminy Koszyce za lata 2010 – 2012.

Jako Radny Gminy Koszyce – udostępniam tą istotną informację publiczną w ramach działania na rzecz wspierania i upowszechniania idei samorządowej, budowy Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Informacyjnego wśród mieszkańców z wykorzystaniem tej formy dostępu jaką umożliwia nam Internet.Karty płac Wójtów, Burmistrzów i innych naszych włodarzy są jawne – zawsze możemy o nie pytać i oceniać z punktu widzenia moralnego czy też z punktu dokonań !

Rada Gminy podejmując uchwałą jest uprawniona do zmiany wysokości wynagrodzenia Wójta bez jego zgody , w tym do obniżenia jego wysokości, również w trakcie kadencji należycie uzasadniając.

Obecnie prezydent dużego miasta częstokroć zarabia mniej niż Wójt małej gminy, gdzie skala problemów do rozwiązania jest o wiele mniejsza. Decyzja o wysokości płacy Wójta w małej gminie znacząco kształtuje wskaźnik średniej płacy w urzędzie i im jest sprawiedliwszy, tym przynieść może lepsze efekty w sensie jakości wykonywanych czynności osób pracujących dla wspólnoty.

Organy Samorządu nie funkcjonują w próżni społecznej, są i będą krytycznie oceniane przez ogół gdzie pojawiają się odniesienia porównujące wysokość pensji Wójta, Sekretarza czy też Skarbnika Gminy z przeciętnymi dochodami mieszkańców.

Image and video hosting by TinyPic

(fot. google.pl)Płace z budżetu gminnego za służbę społeczną nie mogą drastycznie odbiegać od średniego poziomu wynagrodzenia w wspólnocie gminnej.

Można oczywiście lekceważyć te argumenty, ale od radnych oczekuje się ich starannego rozpatrzenia w powiązaniu z lokalnym rynkiem pracy. Płace z budżetu gminnego za służbę społeczną nie mogą drastycznie odbiegać od średniego poziomu wynagrodzenia w wspólnocie gminnej, bo budzi to poczucie naruszenia zasady sprawiedliwości społecznej.

W przestrzeni publicznej funkcjonuje informacja o kryzysie w sektorze finansów publicznych i z tym związanych licznych wyrzeczeń współobywateli, natomiast z gminnych informacji budżetowych w przypadku Koszyc wynika , że w 2010 roku wydatki na pracowników urzędu gminy, ich wynagrodzenia i składki od nich odprowadzane wynosiły 1 250.308,60 złotych a już plan wydatków na ten sam cel w 2013 roku to kwota 1 758. 328 złotych czyli wzrost obciążenia mieszkańców o 500. 020 złotych ( tj. 40% wzrostu).

Na zbilansowanie tego wydatku ma wpływ min. pobór maksymalnej 50% procentowej stawki opłaty adiacenckiej, wzrost o 58 % podatku rolnego względem 2010 roku (pobór podatku rolnego za 2010, wykonanie 667.200 złotych, w 2012 roku już 1 055.519,62 złote ), czterokrotny wzrost opłaty tzw. śmieciowej itd.


Analizując ten wycinek życia wspólnoty gminnej - podkreślić należy , że w działaniu demokratycznym organu stanowiącego jakim jest Rada Gminy, o poziomie prawdy i fałszu, dobra i zła decyduje ten kto zdobędzie większość głosów, ten jest głosicielem prawdy, tego działania stają się słusznymi i sprawiedliwymi.
Stąd też głos wyborczy mieszkańców – jakże jest cennym.


autorem tekstu jest – Radny Gminy Koszyce , Tadeusz Polak

red. SYDNEI
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
PATRONATY MEDIALNE - Internetowy Serwis Miejscowości Dolany
Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPic
GORĄCA LINIA

Image and video hosting by TinyPic

PORADNIK OBYWATELSKI
MASZ PRAWO UDZIAŁU W SESJACH ORAZ KOMISJACH RADY GMINY

Image and video hosting by TinyPic
(fot.koszyce.gmina.pl)

Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności
prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje
rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do
dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych,
w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy. WIĘCEJ

Image and video hosting by TinyPic

DRUKUJ WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ
ZNALEZIONE W SIECI
PROSZOWICE....Tadeusz Kościuszko a Ziemia Proszowska

Bp Gurda: „Solidarność” była nośnikiem wartości

FINANSE - Rolnicy narzekają na podatki, ale płacą

KOSZYCE... Sukces gimnazjalistki

DOPŁATY TYLKO DO NAJLEPSZEGO TYTONIU

Proszowice... OTWARCIE BIURA POSELSKIEGO

KOSZYCE ... Przestarzały zapis będzie usunięty

wspomnienie... Z KSIĄŻNIC WIELKICH DO WATYKANU

BUDŻET ZOSTAŁ PRZYJĘTY BEZ DYSKUSJI

Gościem „PS” był Zdzisław Barszewicz z tygodnika „ECHO”. Tematem rozmowy było ograniczenie kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

10 Października....konferencja powyborcza Prof. Włodzimierza Bernackiego w Bochni

dolany.hpu.pl W SIECI


Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Gminy Powiatu Proszowickiego
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
INTERNETOWY SERWIS MIEJSCOWOŚCI DOLANY


KOPIOWANIE ORAZ WYDRUK TREŚCI BEZ ZGODY ADMINISTRATORA ZABRONIONY !!!


PRZYJACIELE INTERNETOWEGO SERWISU MIEJSCOWOŚCI DOLANY

Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic Image and video hosting by TinyPicZałóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie